Пошаговый протокол реставрации дистальных зубов

Все більш популярним стає застосування композитних матеріалів для відновлення форми і функції жувальних зубів, які піддалися різного роду хвороб, травм і стертості.

Останні дослідження довели, що довговічність реставрацій залежить не тільки від того, яким чином відновлюють зуб, але і від безлічі інших чинників, таких як: схильність пацієнта до карієсу зубів, розташування зуба в зубному ряду, звички пацієнта, кількість уражених поверхонь зуба, якість адгезії і здатність матеріалу утворювати безперервне з'єднання на кордоні реставрація / зуб.

Це означає, що успішне відновлення дистальних поверхонь зубів залежить від навичок і досвіду лікаря.

У цій статті буде розглянуто клінічний випадок виконання цієї процедури з метою створення щоденного протоколу лікування. Це дозволить клініцисту звернути увагу на безліч деталей під час роботи з композитними матеріалами, уникнути різних технологічних помилок і домогтися високої якості реставрацій.

Даний протокол лікування має 6 пунктів:

 1. Діагностика та контроль вихідних оклюзійних контактів
 2. Ізоляція і розмежування сусідніх зубів клинами
 3. Моделювання порожнини і її фінішна обробка
 4. Відновлення контактних пунктів і оклюзійної поверхні
 5. Фарбування фісур (за бажанням) і створення вторинної та третинної анатомії
 6. Шліфування, полірування і вивірка оклюзійних співвідношень

Вихідні дані: каріозні ураження, розташовані на обох премолярах і молярах, наявність старих, що підлягають заміні, неестетичних і не функціональних реставрацій на зубах 1.6, 1.7

Перевірка наявних оклюзійних контактів була проведена за допомогою артикуляційного паперу товщиною 40 мікрон. Це дозволяє лікарю визначити, яким чином зуби змикаються з їх антагоністами для того, щоб правильно препарувати і відновити зуб.

Для ізоляції робочого поля використовується коффердам. У випадках реставрації дистальних зубів я вважаю за краще накладати його на весь квадрант. Дана техніка забезпечує лікарю і його асистенту кращий візуальний і мануальний контроль в процесі лікування. Зуби очистили за допомогою щіточок, пасти і airflow, щоб позбавити від нальоту і барвників. Ця процедура обов'язкова.

Розклинювання зубів ще до початку препарування є дуже важливим моментом, оскільки:

 1. Забезпечує захист для проксимальних частин коффердама від пошкоджень під час препарування.
 2. Клини зміщують коффердам і ясна більш апікально.
 3. Забезпечує сепарацію зубів, що полегшує препарування їх проксимальних поверхонь.

Процес моделювання порожнини включається в себе три етапи:

 1. Забезпечення доступу.
 2. Некроектомія.
 3. Створення фальца.

Найчастіше для створення доступу до порожнини я використовую бор, робоча частина якого має форму закругленого циліндра діаметром 0,9 мм.

Для некроектомії я використовую твердосплавні бори в поєднанні з механічним наконечником.

Я закінчую препарування порожнини створенням фальца. Це забезпечить майбутній реставрації надійну інтеграцію з тканинами зуба. Для цих цілей важливо використовувати бори тільки з низькою абразивністю. На даному етапі я ж вважаю за краще користуватися арканзасним каменем і мікромотором на низьких оборотах. Головне правило моделювання порожнини - процес повинен починатися на високих оборотах з використанням водно-повітряного охолодження і закінчуватися на низьких без води.

Вид відновлених порожнин. Клини були вельми корисні при препаруванні проксимальних ділянок.

Проксимальна стінка була відновлена за допомогою металевої матриці і кільця. Насамперед я встановлюю матрицю, потім клин, після чого я використовую два невеликих шматка тефлоновим стрічки для кращого прилягання матриці до зуба, а за тим фіксую все це V -образним кільцем.

Матриця на місці. Так само на цьому етапі важливо правильно підібрати висоту матриці для того, щоб в подальшому отримати потрібний нам проксимальний гребінь.

Обидва премоляра відновлені. На даному етапі ви можете провести фінішну обробку реставрацій, перед тим як приступити до роботи з молярами.

Матриця для моляра. Для естетичності майбутньої реставрації важливо, щоб висота матриці для моляра відповідала за висотою проксимальному гребеню премоляра.

Вид проксимальних гребенів відразу після видалення матриці і кільця.

Для фінішної обробки я так само вважаю за краще використовувати арканзаський камінь, твердосплавні бори і гумові диски. За бажанням після цієї процедури ви можете нанести фарби на оклюзійну поверхню. Тут я використав коричневі.

Перевірка оклюзійних поверхонь проводилася за допомогою артикуляційного паперу товщиною 40 мікрон. У процесі цієї процедури повинні бути враховані як статичні, так і динамічні проби.

Заключний вид реставрації. Полірування проводилося за допомогою бавовняної колесовидної головки, пасти на основі оксиду алюмінію і води. Використовуючи даний протокол, ви можете домогтися відмінного полірування поверхонь.

Еще один вид законченной работы.