Лікування карієсу зубів

Карієс - це руйнування тканини зуба з формуванням порожнини. Виникнення захворювання пов'язують з тривалим впливом шкідливих речовин спочатку на емаль, а потім і на дентин.

Якщо хворобу не лікувати, уражаються все глибші шари зуба. Запалення, хімічний вплив кислот, а також хімічний і температурний вплив їжі, яка потрапляє в каріозну порожнину - викликає біль. У разі, коли ці тривожні сигнали організму ігноруються, виникає ускладнення карієсу - запалення судинно-нервового пучка зуба (пульпіт), або запалення зовнішніх зв'язок зуба (періодонтит).

В результаті зуб повністю руйнується, втрачається його жувальна функція.

Неліковані зуби є джерелом інфекції. Часто на контактних поверхнях сусідніх зубів також виникає і швидко розвивається карієс. Без лікування захворювання приймає генералізований характер і призводить до втрати більшості зубів.

Види карієсу

Лікарями було розроблено кілька класифікацій карієсу. На практиці найчастіше застосовуються дві з них.

За локалізацією:

  • Карієс в області фісури зубів;
  • Карієс контактних поверхонь зубів;
  • Карієс в області шийок зубів.

В основу іншої класифікації була взята глибина уражень зуба. За нею карієс розділили на:

  • Карієс в стадії плями (видиме руйнування тканини зуба відсутня);
  • Поверхневий карієс (пошкоджена тільки емаль);
  • Середній карієс (пошкоджена основна мінеральна тканину зуба - дентин);
  • Глибокий карієс (дентин вражений на великій глибині);
  • Ускладнений карієс (виникає пульпіт або періодонтит).

Сучасні види лікування карієсу зубів


Лікування карієсу в стадії плями, коли емаль ще зберігає свою цілісність, можливо за допомогою ремінералізуючої терапії спеціальними гелями, що містять солі кальцію і фтору.

Якщо каріозна порожнина вже сформувалася (поверхневий, середній, глибокий, ускладнений карієс), потрібно проводити її очищення від відмерлих тканин зуба.

Для лікування поверхневого і глибокого карієсу застосовується сучасне обладнання і якісна місцева анестезія. В наші дні процес лікування зубів став абсолютно безболісним .

На сьогоднішній день існують також альтернативні технології видалення карієсу, наприклад, лікування карієсу лазером. Така методика має чимало "підводних каменів", і з терапевтичної точки зору не є оптимальною. З цієї причини наша стоматологічна клініка не робить послугу лазерного лікування зубів.

Яким би способом не було проведено видалення відмерлих тканин зуба, в будь-якому випадку лікування завершується заповненням порожнини в зубі за допомогою пломбувальних матеріалів.

Сучасні пломби можуть виконувати лікувальну функцію , наприклад, насичувати тканини зуба корисними речовинами. Завдяки високому ступеню адгезії (прилипання), вони дуже надійні, і можуть простояти 5, 10 і більше років. Нарешті, сьогодні можна ідеально підібрати відтінок пломби під природний колір зубів, що зробить її абсолютно невидимою.

Зубний біль після лікування

У рідкісних випадках пацієнти відзначають, що після лікування болить зуб. Часто при глибокому карієсі порожнина може бути очищена, але запалення через тонкий місток зовні не зміненого дентину передається на тканину пульпи.

Біль, що з'являється після лікування, в такій ситуації є ознакою запалення "нерва" зуба. Пацієнту може знадобитися повторне лікування з видаленням пульпи і пломбуванням каналів зуба.

Іншою причиною виникнення болю в зубі після лікування може бути періодонтит - запалення зв'язок зуба. Тоді неприємні відчуття будуть виникати при жуванні.

При періодонтиті, перед остаточним пломбуванням, канали заповнюються спеціальним лікувальним матеріалом, який дозволяє знищити інфекцію, впоратися із запаленням і зберегти зуб.

Нарешті, іноді зуби можуть боліти протягом 1-2 діб після лікування самі по собі: і пульпа, і глибокі шари дентину мають нервові закінчення, які можуть реагувати на стоматологічне втручання.

На первинному прийомі ви зможете отримати рекомендації фахівця з лікування, зорієнтуватися в тому, який обсяг терапії потрібно і скільки часу займе повний курс лікування.

Надалі для того, щоб запобігти повторному виникненню хвороби, необхідно проводити профілактику карієсу. Для більшості наших пацієнтів вона полягає в ретельній гігієні порожнини рота за допомогою зубної щітки і зубних ниток, регулярних оглядах стоматологом (1 раз в півроку) і щорічного професійного чищення порожнини рота.