Після того, як видалили зуб, в яснах розвивається посттравматичне запалення. Це явище нормальне, так як організм сприймає операцію з видалення зуба, як травму. Характер запалення залежить від загального стану організму, імунітету, а також обсягу втручання. Лікар не завжди може передбачити особливості перебігу післяопераційного періоду, проте він обов'язково дасть вам рекомендації, виконання яких допоможе знизити ризики розвитку різних ускладнень.
Основні рекомендації
Марлевий тампон, який стоматолог поклав в лунку, видалити слід через пів години. Якщо ж у пацієнта є якісь проблеми зі згортання крові, то його слід залишити протягом години.
Не можна їсти і пити протягом трьох годин, до тих пір, поки в лунці не сформувався захисний кров'яний згусток, так, як існує великий ризик потрапляння їжі в відкриту ранку.
Протягом трьох днів з раціону слід виключити дратівливу їжу (занадто гостру, солодку або солону), а також гарячу їжу, краще вживати злегка теплу їжу.
Варто відмовитися від процедур, пов'язаних з перегрівом: ванни, солярію, сауни, не брати занадто гарячу ванну, так як це може спровокувати кровотечу і випадання згустку.
Після видалення зуба ні в якому разі не можна колупатися в лунці, чіпати її мовою і тим більше, пальцями. Якщо вам здалося, що з вашими яснами «щось не так», то варто звернутися до стоматолога, а не намагатися самостійно діагностувати проблему.
Без рекомендацій лікаря не можна полоскати лунку, робити якісь ванночки або примочки, інакше ви просто змиєте згусток і залишите ранку незахищеною.
Слід ретельно дотримуватися гігієни порожнини рота, при цьому в області ушкодженого зуба чистите дуже акуратно. Протягом трьох днів постарайтеся використовувати мінімальну кількість пасти, а можна і зовсім відмовитися від неї.
Протягом трьох днів так само заборонено користуватися іригатором.
Не можна гріти область видалення зуба, це може активізувати запальні процеси.
Можна робити холодні компреси, які звужують судини і знижують ризики розвитку набряків, проте варто враховувати, що в результаті холоду знижується кровотік, тому краще використовувати не шматки льоду, а воду з льодом, щоб температура рідини була не нижче 4С. Прикладати компрес слід через паперову або тканинну серветку і тримати не більше двадцяти хвилин.
Пацієнтам, які страждають захворюваннями серцево-судинної системи, слід ретельно стежити за показаннями артеріального тиску, так як в переважній більшості випадків луночкові кровотечі виникають через гіпертензії. Підвищений тиск так само може стати причиною гематоми або сильного набряку.
Зазвичай, даючи рекомендації з приводу того, що робити після видалення зуба, лікар призначає якісь медикаментозні препарати. Приймати їх слід строго в зазначених дозах і згідно рекомендованої схеми.
Якщо ви відчуваєте якийсь дискомфорт або больові відчуття, то слід звернутися до лікаря і записатися на післяопераційний огляд.
Що може відчувати пацієнт, після операції з видалення зуба
Не варто забувати, що видалення зуба - серйозна травма для організму, тому деякі больові відчуття цілком нормальні. Ви можете деякий час відчувати болі в області лунки, зазвичай вони тривають протягом двох і більше годин після того, як закінчується дія анестезії. Іноді несильні болі можуть тривати протягом двох-трьох днів.
Десна буде набряклою, можуть також припухнути м'які тканини обличчя, причина цих явищ - посттравматичне запалення. Зазвичай свого максимуму набряк досягає на другий, іноді третій день після видалення зуба, боятися цього не варто, однак якщо пухлина викликає погіршення самопочуття, варто звернутися до лікаря.
Може виникнути утруднення при відкриванні рота або болі при ковтанні, особливо в тих випадках, коли були видалені зуби мудрості. Це викликано тим, що посттравматичний набряк переходить на жувальні м'язи. Ситуація стабілізується зазвичай на третій або четвертий день після операції, але якщо біль не зменшується, то необхідно проконсультуватися з лікарем.
В області видаленого зуба може з'явитися гематома або синяк. Зазвичай це спостерігається у хворих з підвищеним артеріальним тиском, а також після видалення зубів мудрості.
Боротьба організму з посттравматичним запаленням може супроводжуватися підвищенням температури до 38С. Зазвичай максимальних показників стовпчик термометра сягає під вечір, а до ранку температура вже нормальна або близька до нормальної. У таких випадках підвищення температури є не показником патології, а нормальної захисною реакцією організму.
Іноді може спостерігатися нетривалий розлад здоров'я: головні болі, запаморочення, розлади травлення і т.д. У таких випадках складно наперед сказати, які реакції патологічны, а які нормальні. Тому, що робити і які заходи вжити у вашому випадку, порадить ваш лікуючий лікар.
Зазвичай всі неприємні явища, пов'язані з видаленням зуба, проходять протягом п'яти - десяти днів, у випадках особливо травматичного втручання, можуть тривати до двох тижнів. Найголовніше для пацієнтів - строго дотримуватися всіх рекомендацій, а якщо виникають якісь проблеми, то негайно звертатися до свого стоматолога, а не займатися самолікуванням. Як показує практика, в більшості випадків всі ускладнення пов'язані або з невиконанням рекомендацій, або з самолікуванням.