Вибір зубної пасти та зубної щітки

Вибір зубної щітки

За ступенем жорсткості щетини виділяють:

  • sensitive або дуже м'яку;
  • soft або м'яку;
  • medium або середню;
  • hard або жорстку;
  • extra-hard або супер-жорстку щетину.

Дуже м'яка щетина, як правило, використовується для дітей і для дорослих, що мають серйозні проблеми з яснами і зубами (ураження емалі, пародонтит). М'яка щетина оптимальна при кровоточивості ясен або схильності до такої, людям з цукровим діабетом, вагітним і годуючим мамам.

Середня жорсткість - це універсальний варіант щетини для людей зі здоровою порожниною рота.

Жорстка щетина підійде для любителів чаю, кави, курців і при схильності до утворення зубних каменів і твердого нальоту, але за умови здорових ясен і емалі. Супер-жорстка щетина призначена для догляду за знімними і незнімними протезами (мостами), і для очищення брекетів.

За структурою розташування щетинок

Щетинки можуть бути розташований на 1, 2, 3 і більше рівнях, що дозволяє добре очищати важкодоступні поверхні зубів і особливо рекомендуються при індивідуальних особливостях розташування зубів. Про необхідність такої щітки слід запитати у стоматолога.

Щетинки виробляються зі штучного матеріалу - найчастіше нейлону, який пройшов спеціальну обробку. По периметру або посередині головки можуть бути гумові щетинки і вставки для більш ефективного очищення.

За механізмом: звичайна і електрична

Складно сказати, який варіант краще: при правильному чищенню обидва варіанти відмінно виконують свою функцію. Електрощітка ефективно видаляє наліт, роблячи це швидше, ніж механічна модель, але при невмілому користуванні може пошкодити емаль і слизову ясен. Слід пам'ятати, що робоча частина електрощітки також зношується і потребує регулярної заміни. Не можна використовувати електричну щітку при стоматиті, підвищенній рухливості і чутливості зубів, пародонтозі, після операцій в порожнині рота, включаючи видалення зуба.

Як вибрати електричну зубну щітку? Такий гаджет слід купувати в спеціалізованому магазині або аптеці, обов'язково подивившись документи, що підтверджують якість та безпеку товару. Акумулятор повинен мати достатню потужність і швидко заряджатися. Разом зі щіткою слід придбати і комплект змінних головок.
Сьогодні набирає популярність ультразвукова електрична щітка, яка більш ефективно видаляє наліт, знищує мікроорганізми і покращує кровообіг. Але не всі лікарі рекомендують такий гаджет, оскільки ультразвук, хоч і вважається відносно безпечним для організму, точно не приносить ніякої користі.

По довжині і формі робочої частини

Щітка повинна охоплювати сегмент в 2-2,5 зуба, тобто підбирається індивідуально. Слід 1 раз вибрати свою зубну щітку і купувати саме таку завжди. Головка повинна мати округле закінчення, а тильна сторона - повинна бути виконана з м'якого шорсткого латексу (для масажу ясен і очищення язика).

По довжині і формі неробочої частини

Довжина ручки повинна бути зручною для захоплення, а поверхня мати не ковзаюче покриття. Дуже важливо, щоб голівка і ручка щітки були з'єднані рухомо.

За виробником

Як правило, виробники зубних паст випускають і зубні щітки. Не варто купувати найдорожчі варіанти - все одно їх доведеться міняти 1 раз на 3 місяці.

Вибір зубної пасти

Зубна паста необхідна для розм'якшення і очищення зубного нальоту, також вона надає певний лікувальний і профілактичний вплив. Яку зубну пасту вибрати, найкраще запитати у особистого стоматолога. Наведені рекомендації допоможуть зрозуміти призначення різних видів зубних паст і їх основні функції.

Класифікація

Склад зубних паст включає:

  • воду в дисперсній фазі суспензії, яка з'єднує інші компоненти;
  • абразивні компоненти, які відповідають за ефективність очищення від зубного нальоту: сполуки кальцію, натрію, кремнію, крейди. Для чутливих зубів показник абразивності повинен становити 25 умовних одиниць, для здорових зубів - до 100 одиниць (RDA);
  • сполучні компоненти, що визначають густоту пасти: смоли, сполучення кислот;
  • піноутворюючі складові;
  • антисептики, які виконують антибактеріальну функцію;
  • сполуки фтору (не більше 150 мг на 100 гр пасти) і мінерали, що надають пасті антикарієсний захист;
  • зволожувачі, консерванти, ароматизатори та барвники.

Вимоги до зубних паст для дорослих менш жорсткі, оскільки ймовірність проковтування пасти мінімальна. Зубну пасту слід вибирати не за красивим кольром упаковки, а по її складу і призначенню.

За призначенням зубні пасти поділяються на 3 категорії:

Гігієнічні - використовуються тільки з профілактичною метою і підходять для людей з абсолютно здоровою порожниною рота.

Лікувально-профілактичні - до даної категорії відноситься більшість популярних паст. Залежно від ефекту вони бувають:

  • засоби з БАДами і рослинними компонентами;
  • містять солі і мінерали;
  • відбілюючі пасти;
  • фторвмісні, що захищають від карієсу;
  • для лікування і профілактики хвороб пародонту;
  • для використання при підвищеній чутливості зубів;
  • комплексної дії (найпопулярніші).
  • Медичні або професійні зубні пасти, це пасти, зареєстровані як лікарські засоби.